SPI 2025: tweederde van de wereld in sociale stagnatie

door | feb 28, 2025 | Progressiegericht werken | 0 Reacties

De Social Progress Index (SPI) 2025, een samenwerking tussen AlTi Global en het Social Progress Imperative, biedt inzichten in wereldwijde sociale progressie, onafhankelijk van economische indicatoren. Helaas is er sinds de COVID crisis vooral sprake van sociale stagnatie.

SPI 2025: sociale stagnatie

De SPI meet sociale progressie via 57 indicatoren die zijn georganiseerd in drie dimensies: basisbehoeften, welzijnsfundamenten en kansen. Deze holistische benadering omvat factoren zoals gezondheidszorg, onderwijs, rechten en milieubescherming om een compleet beeld te geven van maatschappelijke ontwikkeling.

De SPI 2025 onthult een zorgwekkende trend: tweederde van de wereldbevolking leeft in landen waar sociale progressie stagneert of afneemt. Ondanks economisch herstel na COVID, zijn sociale indicatoren achtergebleven. Vooral rechten en vrijheden vertonen wereldwijd een langdurige achteruitgang.

Kerngebieden voor investeringen

Het rapport identificeert vier gebieden waar privékapitaal het grootste verschil kan maken:

  1. Een gezondere wereld:
    • Aanpakken van ondervoeding, met name in Sub-Sahara Afrika
    • Water- en sanitaire voorzieningen verbeteren in Zuid-Azië en Afrika
    • Innovatie in gezondheidssystemen, waar vertrouwen daalt
  2. Herstel van rechten en vrijheden:
    • Ondersteuning voor rechtsstatelijkheid
    • Bevorderen van onafhankelijke media
    • Bescherming van academische vrijheid
  3. Duurzaamheidsopportuniteiten:
    • Schone energietechnologieën die zowel milieu als gezondheid verbeteren
    • Circulaire economie en afvalhergebruik
  4. Gendergelijkheid:
    • Aanpakken van huiselijk geweld
    • Verbeteren van toegang tot anticonceptie
    • Versterken van onderwijskansen voor vrouwen

G7 en opkomende economieën vergelijking

Binnen de G7 presteren Duitsland en Japan het best, terwijl de VS een aanhoudende daling vertoont. Onder de opkomende economieën laat Brazilië significant herstel zien na politieke veranderingen, terwijl Indonesië, Bangladesh en Nigeria de meest consistente progressie vertonen.

Van sociale stagnatie terug naar sociale progressie

De wereld bevindt zich in een periode van turbulentie: COVID heeft sociale progressie vertraagd, politieke systemen zijn in crisis, geopolitieke spanningen pieken en de klimaatnoodtoestand versnelt. Tien jaar na de VN-toezegging om progressie naar duurzame ontwikkeling te versnellen, tonen we nu – tweederde op weg naar de Duurzame Ontwikkelingsdoelen voor 2030 – wereldwijde sociale stagnatie.

De AlTi Global Social Progress Index 2025 volgt 57 indicatoren voor 170 landen en ontrafelt de factoren achter deze sociale stagnatie. Ondanks deze zorgwekkende trend biedt het rapport investeerders concrete mogelijkheden om verschil te maken. Door gerichte investeringen in de vier kerngebieden kunnen privékapitaal en economische groei hand in hand gaan met sociaal rendement, wat essentieel is voor een inclusievere, duurzamere wereld.

► Voor meer details en landenprofielen, bezoek www.socialprogress.org/alti-global-social-progress-index.

Wat vind je van dit artikel?
  • Interessant (2)
  • Bruikbaar (0)

0 reacties

Geef een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

 

Voeg je bij 546 andere abonnees
 

► UPDATES & REACTIES

  1. Coert Visser
  2. Coert Visser
  3. Coert Visser
  4. Coert Visser
  5. Coert Visser
  6. Coert Visser
  7. Coert Visser
  8. Coert Visser
  9. Coert Visser
  10. Coert Visser
  11. Coert Visser
  12. Coert Visser